28.12.05

joanna newsom / sadie

joanna newsom je poslední dobou hodně v módě - zavšivení hipíci z rock & popu si ji vzali na paškál už v říjnu a díky internetovým diskuzím je čím dál tím známější. co se dá ale dělat, tahle holka si zaslouží pozornost.
vzpomínám si, jak jsem před dvěma roky poprvé zaslechnul devendru banharta. ten hlas mě ohromil, bylo to jako rána do hlavy a já jsem musel fascinovaně naslouchat. přestože hlas téhle harfistky zní spíš jako z večerníčku, působí na mě podobně začarovaně. prostě vás donutí soustředit se na hudbu, na slova, je spojovací prvek textu a zvuku nástroje.joanna má zatím jediné album (dvě krátká home-made ep nepočítaje) a na něm se představuje jako klasicky vzdělaná hráčka na harfu, oduševnělá básnířka a osobitá interpretka v jednom. písně drží u sebe jako slepené medem a přestože v naprosté většině písní je slyšet jenom harfa, jsou od sebe snadno rozpoznatelné. jako korálky na počítadle, každé je jiné a přitom jsou si podobné.
na ukázku jsem vybral píseň sadie, vytrženou zprostřed alba, která je nejdelší a pro mě jedna z nejlepších.

joanna newsom / sadie

a ještě jedna důležitá věc. na blogu sick : generation nedávno proběhla nechutná kampaň adorující soláriem osmahlou a tupě vypadající paris hilton. proto oficiálně oznamuju, že air-strikes volí joannu newsom.

3 Comments:

Anonymous Anonymní said...

add JN, no je hrozne zajimave ze se tihle podle me celkem nonkonformni folkari dostavaji do koryta stredniho proudu (JN v reklame na Orange, a mam pocit ze nsad i na VW, Devendra jakbysmet), ono ten mainstream nakonec pokouse a semele uplne vsechno.
add Paris, ehm Kylie!

8:24 dop.  
Blogger mathew said...

díky za odkazy, o tomhle jsem nevěděl. nemluvil bych ale o nějakým semletí, tihle folkaři jsou prostě teď v módě a že se o nich dozví víc lidí je jenom dobře. za chvilku bude zase v módě něco jinýho, ale kdo má rád folk, bude ho mít rád vždycky.

nemyslím že by byl devendra semlet nějakou neškodnou reklamou. kromě toho, jak se valná většina lidí dozvěděla o jose gonzalezovi? tohle není na škodu.

2:09 odp.  
Anonymous Anonymní said...

Ne ja jsem se asi spatne vyjadril, ani jsem tak nemyslel, ze by to melo nejak temhle umelcum ublizit jako spis, ze ta reklamni hudba ma fakt dlouhy chapadla. A nekteri umelci by treba svou hudbu reklame neprodali nikdy (x Moby-Play)
Samozrejme pozitiva jsou jasna, ja sam jsem si diky vybornym zahranicnim reklamam prisel na sve. Telepomusic treba. Je videt, ze reklamu delaji inteligentni lide, kteri (tak si to predstavuju) poslouchaji inteligentni hudbu.

3:27 odp.  

Okomentovat

<< Home