2.11.05

happy mondays / pills, thrills'n'bellyaches

pokud si vyčleníme britskou hudbu od poloviny osmdesátých let až po nástup toho pravého, mediálně řádně rozmazleného britpopu, vyloupne se nám poměrně dost zásadních kapel. těch opravdu významných je ovšem jenom několik, které si já osobně rozděluju na dvě škatulky : kapely které mi opravdu přirostly srdci (the stone roses) a ostatní, které respektuju, poslouchám s chutí a často, ale pořád mezi jejich hudbou a mnou cítím časovou a kulturní propast. jednoduše řečeno, nemůžu se do té atmosféry, která z kapel jako jsou jesus and mary chain, my bloody valentine nebo primal scream vyzařuje, pořádně dostat, měl jsem prostě žít před patnácti lety v úplně jiné zemi než žiju. nicméně před pár dny jsem si rozšířil obzory na další kapele z téhle doby a protože mi přecejenom sedí o něco víc než rozmazaní jesus and mary chain, snažím se ji naposlouchat pořádně, abych nezahnal tu britskou atmosféru, která se ke mně přimkla. jsou to happy mondays se svým nejslavnějším album pills, thrills'n'bellyaches.

myslím že nemá moc cenu vybavovat se o desce samotné, nic nového vám stejně neprozradím. z kapel které znám (přiznávám že jich není moc) se nejvíc podobají stone roses, kombinují taneční rytmiku a zvonivé kytary, občas přimíchají něco klávesek a vytvářejí tak veselou atmosféru, která trošku evokuje kulturu tanečních drog a knih irvina welshe, ovšem jaksi nevinněji než jsme zvyklí. škoda že dnes už poslouchání podobné hudby zavání atmosferickými vykopávkami, v roce 1991 bychom si to určitě užili daleko víc.

7 Comments:

Anonymous Anonymní said...

No dodam jenom, ze uplne vyborna studie Happy Mondays a vubec celeho Madchesteru je ukrita ve snimku "24hr Party People". Po tomhle snimku uz nikdy nebude muj podle na Shauna R. a jeho bandu takovy jako driv.. vybornej bijak.

6:02 odp.  
Anonymous Anonymní said...

hm, na tenhle film jsem se hodně těšila, všichni tvrdili, jak je to skvělý... jenomže mě to trochu zklamalo... když to přeženu, můj dojem z toho filmu by se dal vyjádřit asi takhle: no dobře, Happy Mondays fetovali jak divý - a co má jako bejt?

12:57 odp.  
Anonymous Anonymní said...

Mud: Ten film podle me nebyl o Happy Mondays, ale o Haciende... a vubec o tom ja hezky zivelne muze vzniknout a rychle se zase uklidit nejaka vlna.

Fetovali vsichni, zdravim Primal Scream. S tim problem nemam, zname spoustu herionovych desek..

2:03 odp.  
Anonymous Anonymní said...

já neřekla, že byl o HM... já jsem jen chtěla říct, že HM tam měli na můj vkus zbytečně velkej prostor a prostě mě tam nebavili...
no a už vůbec jsem neřekla, že kdo fetuje, toho nehodlám poslouchat, heh...

5:07 odp.  
Anonymous Anonymní said...

mud: ja taky neutocil,) promin. prislo mi to, ze mas s tim filmem negativni zkusenost kvuli HM.. (spatna interpretace textu). HM tam byli videt hodne, ale myslim ze umerne jejich postaveni (vychazime-li z toho ze film obsahoval dokumentarni prvky).
Ale ty fetacky desky jsou zajimavy tema! (airstrikes?).

9:29 dop.  
Anonymous Anonymní said...

Where did you find it? Interesting read » »

1:02 dop.  
Anonymous Anonymní said...

Excellent, love it! »

1:47 odp.  

Okomentovat

<< Home