16.10.05

stereolab / emperor tomato ketchup

tahle deska z roku 1996 nezestárla ani o měsíc a dnes už je to klasika srovnatelná s abbey road. svěží koktejl popu, elektroniky a ženských vokálů, umíchaný v typicky francouzské kuchyni s nezaměnitelnou elegancí a roztomilostí vytyčil cestu desítkám projektů, ladytron počínaje a the go! team konče.
celé album je poměrně dlouhé, jenom úvodní skladba metronomic underground má osm minut, během kterých stereolab odhalí skoro všechny svoje typické triky - výrazná basa, pomalejší tempo a elektronické ruchy na pozadí, nasamplované slogany a dechy. zní to jako hudba kterou by si každý trendař přál poslouchat v pařížském metru místo hlášení stanic. s druhou písní se představuje i zpěvačka, s hlasem skrz naskrz francouzským, žvatlající do smyčců a tamburíny.jak deska hraje dál, objevuje se i elektrická kytara a výraznější bicí, nicméně nezaměnitelná atmosféra stereolab zůstává a žádný post grunge se naštěstí nekoná.
naopak, poslední písně jsou zase pomalé a zasněnější a vytvářejí krásný závěr. skladby na emperor tomato ketchup jsou k sobě spojeny kvalitním retro lepidlem a dohromady tvoří album na které se právem vzpomíná jako na jeden z nejzásadnějších počinů devadesátých let.