19.10.05

future sound of london / lifeforms

když jsem byl dítě, musel jsem pořád myslet na film cesta do pravěku. ta retrospektivní atmosféra, nejdřív focení se na zahradě, trilobit, přeplavání jezera a šavlozubý tygr, cesta pořád dál a dál k dinosaurům a bažinám, po ose naší planety. už jsem ani nedoufal že se mi ten pocit moře ve kterém se zrodil život někdy vrátí. a přece! vynořil se z roku 1994 v podobě future sound of london a jejich dvojalba lifeforms, kterým tahle dvojice z británie položila jeden ze základních kamenů ambientu. lifeforms jsou prazvuky mimo veškerou hudbu, dotýkají se nejhlubšího podvědomí a vyvolávají vzpomínky na dobu kterou si nikdo nemůže pamatovat. po celé nahrávce neustále bzučí obrovské pralesní mouchy, ozývá se elektronický cvrkot všeho hmyzu, občas se skrze dlouhé a protáhlé stěny ozve lidský hlas, který zašeptá několik slov a zase se ztratí. někdy se vynoří minimalistické klávesové melodie a do reproduktorů se rozprší, vše podloženo pomalými elektro bicími s úžasným retro zvukem. jedna kompozice se volně přelévá do druhé a všechno je propojeno jednotícím motivem přírodních zvuků. technicky může tohle album vyznít trošku zaostale, ale právě proto mi připadá tak vyjímečné - je to unikátní skloubení melodií, elektronických výbojů a klasického zvuku z první poloviny devadesátých let, jehož výsledkem je neopakovatelná nálada, která každému připomene něco jiného.

je to hudba, která vyvolává fantastické představy a stimuluje každou buňku v těle. jedna z nejvýznamnějších desek posledních patnácti let.
a já ji prostě nemůžu dostat z hlavy.

4 Comments:

Anonymous Anonymní said...

Where did you find it? Interesting read » » »

8:28 dop.  
Anonymous Anonymní said...

Best regards from NY! nexium cheap Area rugs affordable sorrento waterbeds Homeowner insurance progressive car audi 80 Body kits for mazda trucks depakote+migraine t shirt letter plotters

7:40 odp.  
Anonymous Anonymní said...

Cool blog, interesting information... Keep it UP video editing programs

10:00 odp.  
Anonymous Anonymní said...

That's a great story. Waiting for more. » » »

4:49 dop.  

Okomentovat

<< Home