29.10.05

badly drawn boy / the hour of bewilderbeast

damon gough aka badly drawn boy je britský písničkář, který v roce 2000 ovládl celý indie svět svým prvním albem the hour of bewilderbeast. to na sebe navěsilo nespočet ocenění a stalo se téměř kultovní záležitostí. pro album je typická jakási koncepčnost a formát filmového soundtracku, úvod alba obstarává instrumentální dialog mezi trumpetou a cellem, jednotlivé skladby jsou odděleny krátkými intermezzy, která působí jako střihy mezi jednotlivými scénami. ačkoliv se badly drawn boy tváří jako nefalšovaný folkař (introvertní hromotluk v čepici a s všudypřítomnou kytarou), hraje spíše do popu hozené klasické písničky s převážně akustickými aranžemi, všechno v umírněném a smířlivém duchu. je to hudba na procházku městem v sobotu odpoledne nebo na lenošení v posteli - nenápadné bicí, občas elektrická kytara a příjemné texty o běžných věcech. když se občas zapomene ve své temnější poloze, výrazem připomíná elliota smithe (stone on the water), hned v následující skladbě zase rozjede celou kapelu, takže zní jako klasický frontman indie rockové kapely. nechybí ani špetka suchého britského humoru v podobě skladby body rap, která vyznívá jako hodně vtipná parodie.celkově je tohle album určitě jeden z nejlepších počinů, které v posledních letech vypustil do světa jediný singer/songwriter. o to je smutnější, že se damon své životní desce už nikdy ani nepřiblížil - z jeho následujích tří alb stojí za zmínku snad jen soundtrack k filmu about a boy (mimochodem, skvělý film v hlavní roli s hughem grantem podle ještě lepší knihy nicka hornbyho), na kterém se objevili dvě vyjímečné hitovky (a minor incident a something to talk about) a čtrnáct zbytečných vycpávek. nezbývá než doufat, že se ještě badly drawn boy někdy vzchopí a mezitím si užívat tohle jedinečné album.


badly drawn boy / the hour of bewilderbeast.zip (57 MB)


7 Comments:

Anonymous Anonymní said...

Pissing in the wind

I've been pissing in the wind
I chanced a foolish grin
And dribbled on my chin
Now the ground shifts beneath my feet
The faces that I greet never know my name

Just give me something
I'll take nothing
Just give me something
I'll take nothing

Now the drought is crippled by the rain
That hammers on my pain
We lose ourselves again
But all we need is to find a place to look
Our worm is on its hook
A love which dangles free
Lets watch it swim against the waters flow
In doubt the courage grows with no guarantee

Just give me something
I'll take nothing
Just give me something
I'll take nothing

And so it goes
A moral to the tale
As tortoise catches snail
A strong heart will prevail

It keeps on pumping
It still needs something
Just give it something
I'll take nothing
Just give it something
To keep it pumping
And I'll take nothing
Just give me something

Hele,One plus One is One z roku 2004 rozhodně není špatný album. Jen DDB trochu zaspal, takže si hraje se zvukem zatraceněn podobně jako Beck na Sea change, ale psát písničky ještě rozhodně nezapomněl (viz Year of the rat, Life turned upside down nebo This is that new song). Navíc začal víc experimentovat s doprovodnýma vokálama a místama jde svým projevem až do polohy caveovskýho chansonu. V tomhle světle je Belviderská bestie mnohem jednoduší album. Ovšem tahle jednoduchost je nám podaná takovým způsobem, že vyráží dech.

A úplně na závěr: rok 2000 nepřinesl jenom tohle zatraceně komorní a zatraceně našláplý debutový album. Partička kolem Chrise Martina si za Parachutes zasloužila rozhodně víc, než jen nominaci na Mercury music prize:)

11:09 odp.  
Blogger mathew said...

myslím že nominace byla až až

11:14 odp.  
Anonymous Anonymní said...

To nemyslíš vážně, že ne?

12:25 dop.  
Anonymous Anonymní said...

Parachutes bylo nedoceneno, bohuzel meli vsichni potrebu to potom kompenzovat dalsim album. Bohuzel.

Za zminku urcite stoji videa BDB. Bezkonkurencni.

9:31 dop.  
Anonymous Anonymní said...

to Radim...naprostý souhlas!

1:01 odp.  
Blogger mathew said...

narozdíl od mnoha jiných alb z toho roku, coldplay už bych si nikdy nepustil

3:13 odp.  
Anonymous Anonymní said...

best regards, nice info » »

5:11 odp.  

Okomentovat

<< Home