10.9.05

take a little while to grow your brother's hair

ačkoliv jsem si (konečně) sehnal the avalanches, samplovaný rachot se nekonal, právě naopak - větší část mého týdne byla prostě písničkářská. z jedné strany jsem si zpátky do sluchátek přihrál starého známého stephena fretwella (nostalgický příspěvek bude jindy), ze strany druhé jsem trošku objevoval.


elliot smith / either orvzhledem k tomu jakou závažnost ze sebe elliot vyzařuje je možná trošku zvrhlé začít hned zmínkou o zvuku, nicméně stojí to za to. elliot smith hraje na všechny instrumenty sám a ačkoliv je slyšet víceméně jenom kytara, basa a bicí, výsledek je tak kompaktní jak jen může být. nejsou tady ani smyčce, které mi tolik vadily u damiena rice, ani snaha o přílišnou žánrovou různorodost u joshe rouse. tohle není jenom další songwriter který vás bude bavit dva týdny. tohle je natolik důležitý člověk že se neodvažuju psát něco víc, alespoň zatím.
dám mu čas.

nick drake / bryter later

nick drake je písničkář, který tvořil na přelomu šedesátých a sedmdesátých let, ovšem rozhodně to není druhý dylan nebo paul simon. spíš donovan, i když ten proti němu působí asi stejně hloupě jako když václav neckář coveruje jennifer juniper pod názvem čaroděj dobroděj. podobnost je tady jenom v aranžích.
bryter later je drakeovo druhé album z roku 1970 a narozdíl od elliota smithe je instrumenty napěchováno do poslední minuty. smyčce, saxofony, flétny, ženské sbory, piano, všudypřítomná kytara - kdyby se snad objevilo banjo, byl by to sufjan stevens mladší o třicet let. ovšem čeho si současné indie scény znalý audiofil všimne hned, je nickovo frázování, které je tak podobné stuartovi z belle & sebastian až to vyráží dech. tohle je počátek nu-folku jak ho známe dnes. a počátek je to impozantní.elliot smith i nick drake spáchali sebevraždu. elliotovi bylo 34 let, nickovi 26.

1 Comments:

Anonymous Anonymní said...

Keep up the good work film editing classes

10:07 dop.  

Okomentovat

<< Home