28.9.05

dungen / ta det lugnt

třetí album švédské kapely dungen je založené na kontextech, na vytrhávání z nich, na odkazech a atmosféře. je to jako doprovodná hudba ke kácení švédských lesů, art-rockové plochy přenesené z drogových doupat na zasněžené pláně. festival skandinávského folku obohacený o promítání bergmanových filmů.


nemalá část desky je zaplněna instumentálními kompozicemi, kde má výrazný podíl na zvuku flétna, ovšem zbavena veškerého kýče, který obvykle prezentuje - působí jako průvodce kytary v dlouhých psychedelických skladbách (tady je patrná inspirace ranými pink floyd, obzvláště skladba om du vore en vakthund má podobné schéma jako interstellar overdrive). pokud jsou instrumentální skladby pomalejší, zní to zase jako mike oldfield který v 70. letech neztratil vkus. každopádně, po dlouhé době mi nevadí kytarová sóla. a nevadí mi ani saxofon, který je v titulní skladbě, s mnohovrstvou ozvěnou, použit skoro ambientně.

ostatní písně jsou hodně specifické, v doprovodu španělky, drsných smyčců, zpívané švédštinou. pomalu se táhnoucí, občas skoro odříkávané, jindy rychlejší, s bublající elektrickou kytarou v pozadí. melodie jsou spíše skryté pod vrstvou aranží, ale když je objevíte, už na ně nikdy nezapomenete.

tahle hudba je spíš rozevlátá, na přicházející podzim jako stvořená. nenajdete v ní úkryt před deštěm, spíš vás donutí si deště vůbec nevšímat.

4 Comments:

Anonymous Anonymní said...

What a great site »

11:55 odp.  
Anonymous Anonymní said...

What a great site » » »

6:05 odp.  
Anonymous Anonymní said...

Very cool design! Useful information. Go on! Lee county florida property insurance Cialis dysfunction erec Pamela anderson soundboards

8:05 odp.  
Anonymous Anonymní said...

What a great site film editing classes

8:18 odp.  

Okomentovat

<< Home